Ķemeru pilsēta un sanatorijas parks (3,5 - 7+ km) PDF Drukāt E-pasts
Saturs
Ķemeru pilsēta un sanatorijas parks (3,5 - 7+ km)
Ķemeru sanatorija
Ķirzaciņa - sēravots ar paviljonu
Ķemeru peldiestāde un ūdenstornis
“Meža māja”
Ķemeru parks ar parka arhitektūru
Ķemeru vēsturiskā apbūve
Visas lapas

Ķemeri kādreiz bijusi Jūrmalas pilsētas lepnākā daļa - šeit uz krāšņām vasarnīcām atpūsties un dārgās sanatorijās paārstēties devušies bagāti ļaudis no tuvām un tālām zemēm. Mūsdienās sanācis gluži pretēji - Ķemeri ir šķietami aizmirsta, pa pusei pamesta, pat depresīva vieta. Taču tas nebūt nenozīmē, ka šī vieta ir garlaicīga un tās apmeklējums - nepatīkams. Jūs šeit varat pavadīt neaizmirstamu dienu, aplūkojot daudzos arhitektūras pieminekļus un milzīgo, krāšņo Ķemeru sanatorijas parku un ir bezgalīgi daudz iespēju līkumot pa ielām, ieliņām un takām. Šeit atrodas arī visērtāk pieejamie sēravoti

Jau senatnē cilvēki zināja par dziedniecisku avotiņu Ķemeres mežos. 18.gadsimtā cilvēki meklēja dziedinošo ūdeni, dodoties grūti pieejamajos mežos - ceļu rādīja tuvējās Slokas iedzīvotāji.

Ķemeru sērūdens avoti patiešām ir unikāli. Salīdzinoši bieži uz planētas var sastapt ģeotermālajos procesos radušos sēravotus netālu no mūsdienu un senajiem vulkāniem. Arī šie avoti parasti ir dziednieciski un ap tiem daudzviet uzcelti lieli kūrorti - piemēram, Itālijā, Slovākijā, Jaunzēlandē. Taču Ķemeru sēravoti ir radušies citādāk. Te virs ģipsi saturošiem pamatiežu slāņiem atrodas Lielā Ķemeru tīreļa un citu apkārtnes purvu kūdra. Skābais purva ūdens un īpašas baktērijas prot no ģipša “izdabūt” sēru, kas savukārt reaģē ar ūdeni, veidojot sērūdeņradi. Šis unikālais gruntsūdens zem zemes lēni virzās no Lielā Ķemeru tīreļa uz Ķemeru pusi, Ķemeru apkaimē sasniedzot maksimālo koncentrāciju. Daudzviet tas izplūst zemes virspusē, izplatot ap sevi puvušu olu smaku un pārklājot zemi ar dzeltenām sēra nogulsnēm. Šāds process ir ļoti reti sastopams un šādi veidojies sērūdens ir ar unikālām dziednieciskām īpašībām.

19.gadsimta sākumā par nomaļajiem avotiem sāka interesēties uzņēmīgi ļaudis, 1818.gadā tika veiktas pirmās Ķemeru ūdens ķīmiskās analīzes. Neilgi pēc tam tika uzsākta sanatoriju celtniecība. Ķemeru kūrorts oficiāli tika dibināts 1838. gadā, kad valsts (Krievijas impērija) atvēlēja līdzekļus kūrorta attīstībai. 1877.gadā līdz Ķemeriem uzcēla dzelzceļu un sākās iespaidīga, izsmalcināta kūrorta attīstība. Tūkstošiem turīgu viesu šeit uzturējās mēnešiem ilgi, bagātīgi atalgojot kūrorta attīstītājus. Savukārt ķemernieki ar apskaužamu mērķtiecību attīstīja un pilnveidoja kūrortu, zinātnieki un ārsti pētīja un atklāja aizvien jaunas ārstniecības metodes, Ķemeri attīstījās par nozīmīgu zinātnes un izsmalcinātas sabiedrības centru. 1912.gadā pat tika izbūvēts tramvajs no Ķemeriem līdz Jaunķemeru pludmalei.

1928. gadā Ķemeri ieguva pilsētas tiesības un eksistēja kā atsevišķa pilsēta līdz 1959.gadam, kad tika iekļauti Jūrmalas pilsētā. Ķemernieki stāsta, ka vēl pirms divdesmit gadiem Ķemeros valdīja savdabīga lielpilsētas gaisotne - ar cilvēkiem pārpildītām ietvēm, bagātīgu kultūras dzīvi.

Ķemeru šodiena ir skumja - noticis gandrīz pilnīgs kūrorta industrijas sabrukums un kādreiz tik dzīvā pilsētiņa tagad ir pamirusi un pa pusei pamesta. Šķiet, nevienu citu Latvijas apdzīvoto vietu nesenās ekonomikas pārmaiņas nav tik smagi piemeklējušas. Kūrorta atjaunošana būs ļoti smags un ilgstošs darbs - diemžēl, izskatās, ka šis darbs tagad interesē tikai dažus avantūriskus ārvalstu investorus.

Par spīti ekonomiskajam sabrukumam, Ķemeri joprojām ir ļoti interesanta vieta. Joprojām saglabājušās dažādos arhitektūras stilos celtas skaistas būves, pats pilsētiņas plānojums apliecina - šis ir bijis kūrorts.

Ķemeru centrālo daļu veido viens no Latvijas lielākajiem un izsmalcinātākajiem parkiem.

 

Noteikti būtu vērts apskatīt sekojošas vietas:

  

Takas iesaka

Velomaršruti Jūrmalā
Dodieties uz Bulduru velonomu un izmēģiniet velo maršrutus Rīgai tuvajā Jūrmalā!

Mūsu sabiedrotie

SIA 'Ķemeru takas' ir Jūrmalas uzņēmēju biedrības biedrs
Iepazīsti Latvijas dabas takas !, Powered by Joomla! and designed by SiteGround