Dabas aizsardzības pārvalde aicina svētku rotā neizmantot retos augus PDF Печать E-mail
There are no translations available.

Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) vasaras saulgriežu laikā aicina būt atbildīgiem un svētku rotā neizmantot retos un aizsargājamos augus, kā arī tos netirgot un neiegādāties.

Kā ikkatru gadu, arī šajos Jāņos vides inspektori plāno apmeklēt zāļu tirgus pasākumus lielākajās Latvijas pilsētās, lai pārliecinātos par tirgotāju un pircēju godaprātu.

Vai tiešām visa laba Jāņu zāle, ko plūc Jāņu vakarā? Diemžēl no dabas saglabāšanas viedokļa šis teiciens nebūs gluži precīzs, jo saskaņā ar Sugu un biotopu aizsardzības likumu ievākt un tirgot aizsargājamos augus ir aizliegts. Lai mazinātu situācijas, kad krāšņajos Jāņu vainagos iepīti ļoti reti, īpaši aizsargājami augus, kuru plūkšana ir aizliegta, DAP aicina iepazīties ar foto galeriju "Aizsargājamie augi".

"Daudzi augi mūsdienās ir kļuvuši reti sastopami, jo samazinājušās vai izzudušas tiem piemērotās dzīvotnes. Lai tie neizzustu pavisam, šādiem augiem piešķirts īpaši aizsargājamās sugas statuss, un to plūkšana un tirdzniecība Latvijā ir aizliegta. No bioloģiskā un dabas saglabāšanas viedokļa aizsargājamo augu ievākšana ziedēšanas laikā ir īpaši nevēlama, jo novērš jauno sēklu izsēšanās iespējas un tātad arī auga ilgtermiņa saglabāšanos," pauž Dabas aizsardzības Pārvaldes ģenerāldirektors Juris Jātnieks.

Starp šīm aizsargājamām sugām ir Latvijā sastopamās orhidejas, tajā skaitā smaržīgā un zaļganā naktsvijole, dzegužpirkstītes, dzegužpuķes un dzegužkurpītes, dārza īrisu radiniece Sibīrijas skalbes un jumstiņu gladiolas. Šogad pirmssvētku laikā Pārvalde jau ir sākusi vienu administratīvā pārkāpuma lietvedību par naktsvijoļu pušķīša tirgošanu.

DAP vērš uzmanību, ka krāšņa un iespaidīga svētku rota izdosies arī bez aizsargājamiem augiem. Rudzupuķes, margrietiņas, sarkanais un baltais āboliņš, asinszāle, nārbuļi, par šī gada augu atzītā madara un citi vasaras visgarākajās dienās ziedošie augi ir droši plūcami un liekami vainagā. Taču arī te aicinām ievērot mērenību un saudzību – augus neplēst ar saknēm un nemēģināt vienā piegājienā salasīt pilnīgi visas puķes pļavā. Lasot jāņuzāles jāpatur prātā, ka daudzi augi, tajā skaitā gundegas, velnarutki un latvāņi, ir bīstami un tie lai paliek pļavā.

Saskaņā ar Sugu un biotopu aizsardzības likuma 12. pantu ir aizliegts īpaši aizsargājamos augus vai to daļas lasīt, noplūkt vai izrakt, kā arī aizliegts pārdot, dāvināt, kolekcionēt vai audzēt savvaļā ievāktus aizsargājamos augus. Šādas aizliegtas darbības ir administratīvi sodāmas, piemērojot naudas sodu kā fiziskām, tā juridiskām personām, līdztekus, konfiscējot nelikumīgi iegūtos augus.
 

Takas iesaka

Velomaršruti Jūrmalā
Dodieties uz Bulduru velonomu un izmēģiniet velo maršrutus Rīgai tuvajā Jūrmalā!

Нашы союзники

SIA 'Ķemeru takas' ir Jūrmalas uzņēmēju biedrības biedrs
Познай природу Латвии!, Powered by Joomla! and designed by SiteGround